piątek, 31 maja 2013

SKOK w Wołominie - cz. II - Historia z tradycją

HISTORIA Z TRADYCJĄ


Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe działają w Polsce od 1992 roku na podstawie odrębnej ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych i zrzeszają ponad 2,5 miliona  Członków. Podobne instytucje, zwane także uniami kredytowymi, działają w 100 krajach, skupiając 188 milionów osób. 

Organizacje podobne do spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, służące ochronie przed lichwą i stosujące zasadę samopomocy finansowej istniały już w średniowieczu. Były to gildie kupieckie, maszoperie rybackie, banki pobożne czy wdowie kasy. Później pojawiały się instytucje nazywane fundacjami taniego kredytu czy towarzystwami wzajemnego ratowania się w nieszczęściach.
W XIX wieku na terenie Niemiec zaczęły powstawać instytucje finansowe, które były pionierem nowoczesnych spółdzielni finansowych. Stworzone instytucje kierowały się ideami samopomocy, samo zarządzania i demokracji ekonomicznej.
Spółdzielnie finansowe znalazł naśladowców również w Polsce. W Wielkopolsce powstawały banki ludowe tworzone przez Księdza Wawrzyniaka, na Podolu kasy włościańskie zakładane przez bł. Marcelinę Darowską, a w Galicji kasy  tworzone przez nauczyciela i działacza społecznego Franciszka Stefczyka, który przy organizacji kas był wspierany przez księży i nauczycieli traktujących swoją bezinteresowną pracę jako patriotyczny obowiązek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz